ALPINE PRO MIRELO

Children's winter shoes

(2264015685)

Description

ALPINE PRO MIRELO

These children's high top winter boots ALPINE PRO MIRELO are made of high quality water repellent, wind resistant and durable material. Your children's feet will always be pleasantly dry and warm. In addition, the material is easy to care for. The inside of the shoes is equipped with a soft and warm lining that protects against the cold. Closure on the shoes is lace up with one velcro. There are also reflective elements for better visibility in poor lighting conditions. The sole is abrasion resistant and grips well.

 • water repellent, wind resistant and sturdy material
 • soft and warm lining
 • closure on shoes with laces and velcro
 • quality workmanship

Specifications

Product code 2264015685
Supplier code KBTS251779R
Upper textile, synthetic
Outsole TPR (thermoplastic rubber)
Colour black, gray

Reviews

5
2
4
0
3
0
2
1
1
5

8 Reviews

Bohužel zatím nejhorší zimní obuv. Po dvou měsících se po vnitřních stranách rozlepily obě boty, v místě, kde se bota ohýbá kvůli pohybu nohy, popraskaly. A to již po 3 měsících užívání. Navíc výstelka boty se začaly "olupovat" a pri kazdem vyndání nohy vypadávat
Petra
20.3.2021
Nejhoší ,,zimní,, boty, co jsme kdy měli. Po třech měsících jsou úplně na odpis. Popraskaný, až úplně sloupaný materiál v ohybu nohy díky čemuž se v botech tvoří krásný rybník. Tohle opravdu nemá se zimníma botama nic společného. Nikdy více.
Anonymous
19.2.2021
Naprosto spatna obuv. Po mesici pouzivani se boty v ohybu a prez kotnik zcela vytahaly. Napadl prvni snih a po hodine venku s druzinou se mi syn vratil domu s odlepenou podrazkou a svrsek bot byl zcela odloupan mistama az deravy. Uz nikdy vice
Petra
30.1.2021

Dobrý den, velice nás mrzí vzniklá situace. V tomto případě Vám doporučujeme boty reklamovat na kterékoli z našich kamenných prodejen, kde Vám za ně vrátí peníze. Přeji hezký den.

SPORTISIMO (Jakub)
5.2.2021
Boty vydržely půl zimy, z vnitřní strany u špičky boty praskají, uvnitř se roluje stélka, vhodné možná na procházku po městě ale určitě bych je neoznačil jako zimni boty pro dítě, už bych tuto značku pro dítě nekoupil, vyhozené peníze, lepší si připlatit a mýt 1 pár bot
Jindřich
30.1.2021
Tyto boty absolutně nedoporučuji! Po 2 měsících se v nich nedá chodit. Vnitřní stelka bot se propadá, protlací se mrizka podrážky ze které bolí nohy! Syn 6 let( hubenour). Podrážky se hodně proslapavaji na boku bota praská. Ve vlhku je v botech hodně vlhko! Horší boty jak od vietnamců!
Veronika
26.1.2021
Anonymous
16.1.2021
Nejhorší boty, které jsme měli!!! Po 3 měsících boty na odpis. Z boku do nich teče (udělala se díra - odloupal se materiál v ohebné části boty). Když zateče voda dovnitř, je pomalu nemožné boty vysušit (rozhodně se tam tvoří plísně). Měkká podrážka se na noze úplně kroutí
Anonymous
13.1.2021
Size: 29 EU (11 UK / 12 US / 18,5 CM)
Dobra, nepromokava obuv
Anonymous
4.12.2020

Discussion

Ask us for advice

Add new comment

Only logged in users are allowed to add comments.


How to Choose Size

 

 

      A - foot length

      B - insole length

      C - 5 mm (0,20 inch)

 

When buying shoes, choosing the right size is essential. If you click on the size, top line will show you the size in other measurements. Different brands can use different sizing. Unfortunately, there isn’t any unified size chart. In our experience it is best to look at the measurements in centimetres – this measurement states RECCOMMENDED FOOT LENGTH for given size. However this measurement can differ item to item.

If your child‘s foot measures 17,8 cm, we recommend size EU 30, because the manufacturer already ensures wiggle room for the toes.

 

 

 

HOW TO MEASURE YOUR CHILD'S FOOT 

  

      A - length in centimetres (inch)

 

Equipment:

 • Use either a shoe box or any wall with a 90° angle.
 • Get a piece of paper or a cardboard, ruler and a pen.

 

What next?

 • Your child should wear its usual socks.
 • Let your child step on a piece of paper and position its heel in a 90° angle to a wall or use a shoe box.
 • Take the measurements either in the afternoon or in the evening. The foot gets slightly bigger after daily activities. We don’t recommend you to take measurements in the morning, because rested feet tend to be smaller.
 • Use a ruler and a pen to draw a line right above the longest toe. It’s quite normal if left foot’s and right foot’s length slightly differs. In such a case, choose a shoe size according to the larger foot.
 • Measure the distance from the line to the wall.
 • Choose size accordingly.
 • We don’t recommend to take measurements only with your finger at the child’s heel, because children have different sensitivity level and may have difficulties telling if the shoe is too tight for them.

Alternative Products

47,99 €(50%) 23,99 €
43,99 €(43%) 24,99 €
49,99 €(48%) 25,99 €
35,99 €(44%) 19,99 €
47,99 €(45%) 25,99 €
47,99 €(45%) 25,99 €
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6